Dušan Chrenko, konateľ spoločnosti NRCAR s.r.o, prevádzkovateľ služby SHARE CAR

Doprava v mestách na Slovensku spočíva hlavne vo využívaní súkromných áut a mestskej hromadnej dopravy. V časoch dopravnej špičky tak vznikajú dopravné zápchy, pretože cesty sú preplnené a nezvládajú nápor áut, v ktorých sedí poväčšine len jeden človek. Súkromné autá ľudia využívajú aj z dôvodu nedostupnosti iných možností ako je zdieľaná mobilita.

“Zdieľané autá, bicykle a kolobežky považujeme za významný prostriedok v znižovaní dopravnej záťaže na cestách”

V mestskej hromadnej doprave je situácia podobná, keď v čase špičky jazdí MHD doslova preplnená. Chýba integrovaný dopravný systém, ktorý by zahŕňal nielen prostriedky hromadnej prepravy ľudí, ale počítal aj s možnosťami, ktoré ponúka zdieľaná mobilita, pretože zdieľaná mobilita je perfektne kombinovateľná a vo veľkej miere prispieva k udržateľnosti v mestskej preprave. Zdieľané autá, bicykle a kolobežky považujeme za významný prostriedok v znižovaní dopravnej záťaže na cestách.

O spoločnosti NRCAR s.r.o

Naša spoločnosť pôsobí v oblasti mobility, predovšetkým carsharing a bikesharing. Náš cieľ je spolupracovať s mestami, obcami, spoločnosťami a komunitami na Slovensku v projektoch mobility a zdieľanej dopravy. Chceme tým prispievať k modernej a efektívnej doprave, ktorá kombinuje ďalšie druhy dopravy ako mestskú hromadnú dopravu práve s tou zdieľanou. Auto vidíme ako efektívny spôsob  dopravy, ktorý je dobre kombinovateľný s ďalšími druhmi dopravy. Práve dobrá kombinovateľnosť zabezpečí efektívne využívanie dopravy. Preto sa zameriavame na zdieľanie áut a bicyklov, pretože v každom meste máme dostupnú hromadnú dopravu a doplniť ju tou zdieľanou dáva perfektný zmysel. Zdieľaná doprava šetrí priestor v meste, znižuje počet áut, pomáha životnému prostrediu a v neposlednom rade je to aj o komforte, ktorý Vám poskytujeme, tým, že nemusíte riešiť nákup, prevádzku, servis a parkovanie áut a bicyklov.